Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z dubnového měsíčníku Vltavín 2017

12. 5. 2017

Vyhodnocení jarního úklidu. Dne 22. dubna se sešlo 24 členů a nečlenů naší organizace, aby zbavili břehy našich řek různých odpadů po aktivitách našich spoluobčanů. Pod kostelem se sešla polovina, ostatní se dostavili na dohodnutá místa. Tentokráte jsme konstatovali, že těch odpadků, mimo hněvkovické přehrady, bylo méně než v minulých letech. Musíme však konstatovat, že stále jsou mezi námi rybáři, kteří čistí ryby u řeky, kde zbytky zanechávají patřičný odér a tak znepříjemňují pobyt u vody následujícím lovícím rybářům. Zde tedy má další pole působnosti rybářská stráž. Před vlastním úklidovým dnem jsme byli rybáři upozorněni, že v prostoru soutoku Vltavy a Lužnice již několik let hnízdí párek labutí a že by bylo vhodné přístup označit, aby labutě nebyly rušeny. Místo jsme označili 4 tabulkami na přístupu. Tak snad labutě v klidu vyvedou své potomky. Přáli bychom si, aby v budoucnu se do této akce, zapojili i ti, co pořádek na březích řek a nejen tam, mají v gesci, tak jak nám to před pár dny ukázala sdělovadla. Závěrem patří poděkovat starostovi obce Dobšice panu Novákovi a jeho 3 kamarádům, dále manželům Švehlovým se synem, panu Šímovi se synem, Nekolovi s dětmi, paní Králové a Urbánkové, dále pánům Kolářovi, Šestákovi, Vondrovi, Frýbovi, Kašpárkovi, Kadlecovi, Pixovi, Spišákovi, Řádovi a Liškovi.

Výdejna povolenek. 30. dubna skončila provozní doba naší výdejny, bylo inzerováno v minulém čísle. Systém Lipan o půlnoci vyřadil neplatiče ze seznamu členské základny. Znovunabytí členství je spojeno s minule uvedenými správními poplatky. Další náležitosti můžete získat po dohovoru na telefonních číslech 725182712 a 606612014. Výdejna začne pracovat až v měsíci prosinci. Připomínáme, věnujte pozornost správnému evidování docházek a zapisování úlovků. Máte li známé, kteří přijíždějí za lovem ryb do našich končin, tak mohou hostovací povolenku zakoupit v prodejně sportovních potřeb na Malé Straně.

Rybářské závody.  Dne 10. června bude naše organizace pořádat tradiční rybářské závody v náhonu pod Bedrníkem. Vlastní příprava proběhne od 10. hod v pátek před závody. Zájemci o brigádní činnost si mohou splnit svou povinnost. Sraz u klubovny a na místě samotném. Akce je pořádána v rámci  akce „Oranžový rok“ pod záštitou našeho města a JETE skupiny ČEZ.

Splavnění Vltavy. Jistě jste si všimli, že pomalu utichá hluk bagrů a nákladních aut a to zejména v přilehlé části Břehy a Hněvkovice. Starý jez dostal novou tvář. Je vytyčena trasa pro lodní dopravu. Řeka snad bude čistší. 11. května proběhne kolaudace a 20. května slavnostní otevření plavební cesty. Tímto datem začne nová etapa života zde ve městě a to jak pro běžné občany, tak pro rybáře. Čas ukáže, jak se budeme vzájemně chovat a respektovat jednotlivé lidské činnosti, které jsou spojeny s životem v nových podmínkách. Přejme si, aby to dílo přineslo lidem a městu novou vyšší kvalitu. Utichly jezy a nyní budeme naslouchat šumu narážejících vln a vlnek od projíždějících plavidel.

Aktualita.  Pro ty, kteří nečtou časopis Rybářství. V posledním květnovém čísle je vyhodnocení celostátní soutěže „ nejnejnej“, která hodnotí největší úlovky v 31 druzích ryb za uplynulou sezonu. Vždy jsou hodnoceny tři nejlepší úlovky, které jsou oceněny zlatým, stříbrným a bronzovým odznakem. Tak vězte, že na našich revírech byly uloveny -  zlatá štika, rybář pan Karel Domín a stříbrný sumec, rybář David Hanzal. Dále byly také oceněny ryby ze sousedních revírů – hněvkovická přehrada a přehrada Orlík. Tak, ať ta nadcházející sezona je plná pěkných zážitků.

Přijde rybář v květnu na soukromý rybník a domlouvá se se správcem. „Doufám, že to nebude přestupek, když tady v tuhle dobu vytáhnu sumce“. „Nebojte, nebude“ odpoví správce. „To by nebyl přestupek, to by byl zázrak!“     

                                                                                                                                EFA